Vlhká jáma

TMOU X – 2008

Zapsal Vláďa, komentářemi doplnila Majda

 

Před hrou

Po loňském vydařeném sedmém místě jsme nemohli chybět ani na letošní TMOU, i když masóznosti akce jsme se předem děsili. Vyjma Vládi, Majdy a Honzy, kteří už ve Vlhké jámě mají inventární číslo, se k týmu připojili ještě Tom, který se výborně osvědčil již na jaře na Matrixu, a Vítek, který šel spolu s Honzou letošní Bednu a vypadá to, že šifrovačkám také docela propadl.

Před hrou jsme moc nestíhali a přípravu jsme příliš neřešili. Loni se nám velmi osvědčily skládací židličky, letos jsme ale na poslední chvíli sehnali jen dvě. Vlajku jsme večer před startem vytvořili vystříháním našeho názvu do starého povlaku na peřinu.

Požadavek na vlajku mě, přiznám se, trochu iritoval. Nemám potřebu mít týmové triko, talismana či jiné atributy, a svou energii a tvořivost, mám-li nějaké, raději vrážím do smysluplnějších věcí. Nakonec mi ale naše řešení přišlo dobré, zvlášť dle kritéria cena/výkon. Nestyděla jsem se za vlajku a ani ji asi nevyhodím, i když to bylo původně v plánu. Vlajka je skladná, lehká a vzdušná, dá se s ní vrhat stín s nápisem, lze ji využít jako erotický obleček na letní šifrovačky či jako boa na zimní. A ještě měla maminka radost, že se zbavila starýho hadru.

 

Cesta

Jedeme z Prahy Svitavou po půl jedné. S Majdou trochu nestíháme Daliborem organizovaný sraz, do toho volá Honza, že nezvládl koupit ČD-NET na Smíchově. Tom a Vítek jsou zjevně právě někde v metru, takže je nemůžeme instruovat. Na Holešovicích jsou skupinové jízdenky už domluvené, naštěstí fronta není až tak hrozivá, a tak stíháme koupit jízdenku právě v okamžiku, kdy nádražní rozhlas hlásí, že pro velké fronty nebude k jízdence koupené ve vlaku účtována přirážka. Nasedáme do poledního kupé posledního vagónu a hurá do Brna. Cesta je trochu dlouhá, ale zabavujeme se zbylým balónkem s šifrou č. 3 z Mozkovaru. Rozvíjíme představu, jak zmateme protivníky vypuštěním balónků (máme s sebou 2) na vhodném místě při hře, ale nakonec nám při pinkání bez použití rukou balónek ulítnul do polí…Druhý necháváme proti trudomyslnosti na trasu.

Na Hlaváku v Brně Honza s Vítkem doplňují zásoby, něco teplého pojídáme v asijském bistru a vyrážíme na autobus 84 směr velodrom s poměrně komfortní časovou rezervou. Autobus je přeplněný, ale my se do něj ještě dostáváme, na rozdíl od těch, co chtěli přistoupit na Mendelově náměstí. Před velodromem je fronta, jdu nás registrovat, což proběhlo překvapivě rychle a hladce, a uvelebujeme se na šikmé ploše naproti hlavnímu vchodu využívaje s potěšením svých židliček.

 

Zahájení

Přichází to, na co jsme se fakt netěšili. Masózní zahájení. Vypadalo to tak, jak jsme se báli. Zatímco loni to byl ještě docela příjemný happening, letos to byla olympiáda. Navíc ještě ne zcela dobře zvládnutá, ale za to jsem byla asi ráda, protože pocit trapna byl tím o něco zeslaben. Orgům je zřejmě líto, že už nejsou spartakiády, jinak si povinnost mávat vlajkami a vesele hlaholit vysvětlit neumíme. Orgové samozřejmě mají právo hru ztvárnit, jak chtějí, ale já zas mám právo říct, že mne rozvíjení kultu TMOU štve. No nic není ideální a je to spíše drobná vada na kráse. Já ještě dodám, že kromě mírného trapna jsem se při zahájení i trochu nudila. A ještě jedna reflexe, která by mohla být pro orgy užitečná: jestli mě něco motivuje k porušování pravidel, tak je to hromadný slib Tmou (ale už jsem velká, tak jsem chuť na truc zvládla překonat). Nakonec jsem se ani neuchýlila k žádné sabotáži okázalých tmouoslavných prvků, které se mi honily hlavou, vyjma jejich ignorace. Není důvod, proč to kazit ostatním, kteří si to třeba užívají.

Konečně začíná hra.

 

Jedna – Multi (17:00 – 19:36)

Úvod je obrovská mnohoúkolová záležitost. Strašně ji chci mít co nejdřív za sebou. Mnohem raději luštím jednu šifru o samotě v lese než šestnáct současně v chaosu stadionu s dvěma tisíci lidí. Ale podobný start je potřeba, týmy musí na hru vyrazit postupně.

Nejprve se vrháme na dílčí úkoly, při kterých můžeme ignorovat, co se děje na stadionu. Bohužel bordel kolem je dost velký, hlahol moderátora hlasitý a neutichající. Rozčiluje mě, že z prostoru není úniku, nemůžu odejít jinak než se správným heslem. Nechápu proč, jít si najít klidné místo a neluštit happeningové části by byla regulérní strategie. Rychle řešíme tečky X centimetrů od sebe, římská čísla ve slovech, části těla. Brzy přibývá i Braill, svátky, dvojice. Část velkého plánu asociací se plní, vysíláme Honzu zkusit první nápad – ZLATO, později ještě VZOR, kterému sice moc nevěříme, ale co kdybychom měli zase kliku jako na Svíčkách a uhádli to, že?

Pralinky opouštějí stadion.

Řešíme další části – seznam slov, a věnujeme pozornost šifrám „ze stadionu“, které jsou nyní už ve značně jednodušší podobě. Dáváme házení balonkem, divadlo a hudební ukázky (které byly na začátku asi zcela neřešitelné). Je dost obtížné v tom bordelu udržovat pozornost a efektivně rozdělovat úkoly. Vítek po nápovědě počítá bludiště, zkoušíme pokročit s asociačním plánem. Ale nemůžeme s ním nějak pohnout, i když víme, že hesel už máme docela dost na to, aby to stačilo. Klíčová pomoc pro nás bylo B od Boudy. Tam nás to do té doby strašně brzdilo. Pak je to už otázka pár minut. Heslo je KOST (shodou okolností jsme KOST měli jako cílové heslo na naší dětské šifrovačce Mozkovar - nepomohlo to :-)). Hurá, balíme věci, trochu útrpně obíháme/obcházíme kolečko a vyrážíme do světa.

 

Dvojka – 3D (19:56 – 20:21)

Cesta na dvojku vede přes ošklivě rozestavěnou oblast a kolem ošklivé silnice. Dostáváme zadání – puzzle. Pokračujeme ještě pár set metrů dále a začínáme skládat na rohovém sloupku nějaké plotu.

Rozmázlý obrázek s písmeny, dva barevné filtry... 3D obrázek. Co tím mysleli orgové je jasné. Snažíme se to nějakou dobu luštit „oficiálním postupem“ (do toho nepříjemný incident s místní podnapilou mládeží, při němž si rozšiřujeme pasivní slovní zásobu), nejde nám to, a tak to nakonec řešíme o něco méně elegantně, ale zato rychleji opticky ve 2D – označujeme písmena, která jsou mázlá zleva doprava, oproti těm, co jsou mázlá zprava doleva. Obelisk, Denisovy sady. Je to nedaleko. Jde se.

 

Trojka – mřížky / římská čísla (20:42 – 23:03)

Dostáváme zadání, a protože v suchu se luští snáz, obsazujeme místo v nekuřácké kavárně a objednáváme si čaj. Ha. Šifra vyžaduje pohyb po městě. Co se dá dělat, odhadujeme lokace do mapy, rozdělujeme si pět ze sedmi oblastí, Majda drží základnu v kavárně a vyrážíme po městě. Já jdu na křižovatku Nádražní – Husova. Nacházím plakát, telefonuji Honzovi, že má hledat plakát cca A2 nejspíš na oficiální plakátovací ploše a do centrály volám tři další místa, která bude třeba oběhnout, ke zjištění pořadí kroku. Protože tento plakát je po cestě od dvojky, některé týmy si zde fotí plakát už předtím, než si vyzvedly zadání. To je sice nelegální, ale znáte lidi – možná to chtělo dát trochu jinam... Vracím se do kavárenské základny, střídám Majdu, která jde ke kostelu sv. Máří Magdaleny počítat knihy. Já překresluji první mřížku a průběžně úkoluju kamarády po městě... Po chvíli doráží Honza. Překreslujeme mřížky. Máme čísla 1, 2, 3 – s tím se dá docela pracovat. Vypadá to, že minimálně některé čtverečky prostě pochodují jedním směrem... Něco je tam ale navíc, co neumíme definovat. Přichází zbytek týmu, cpeme se medovníkem a popíjíme kávu. Máme ještě číslo 7 a něco, kde si nejsme jistí, jestli to je 5 nebo 6. Posuny vykoukané z prvních tří kroků na mnoha místech nesedí. Myslíme si, že problém je v tom, že neumíme definovat, co se přesně děje, když se čtverečky potkají. Ale spíš je to nějaké složitější. Zjišťujeme, že výdejna alternativních zadání je cca 200 metrů daleko a že za čtvrt hodiny můžeme dostat alternativu. Ještě zkoušíme luštit toto, ale nápady nejsou a motivace malá.

Podle výsledků to vypadá, že skoro nikdo to nestihl pod dvě hodiny. Tady to možná orgové trochu přepískli. (Navíc tedy upřímně řečeno, neznám moc otřepanějších aktivit než počítání věcí ve městě. V oddíle osvědčená aktivita, jak děti na dlouho zaměstnat, nemít s tím moc práce a mít jasně bodovatelné výsledky. Klasická vata, na kterou holt někdy dojde. Ale pro hru, která se připravuje mnoho měsíců a má ambice být největší šifrovací událostí sezóny (nebo světa?), mi to přijde nedůstojné. A to i když to bylo jen pro nás, co nemáme dost v hlavě, a nevšímáme si různých velikostí teček.)

Bereme alternativní zadání trojky. Identifikujeme, že to má řádky... Nejprve zkoušíme, jestli to nějak nevykresluje po hranicích mezi bílou a černou písmena, ale velmi rychle přichází aha efekt – jsou to římská čísla. Takže rychlovka a jde se na čtyřku, Majda, Honza a Tom balí a já a Vítek jsme vysíláni jako předsunutá vyzvedávací hlídka.

 

Čtyřka – hymna (23:18 – 23:33)

S Vítkem jdeme napřed, dostáváme zadání ve stanu, kde vyhrává alternativní verze hymny. Přijde nám to jasné – porovnej s originálem. Ten má Majda v batohu. Jdeme zpět ke zbytku týmu a usazujeme se před kostelem u Mendelova náměstí. Přichází podivný divák, který chce strašně pomáhat... Procházíme obě verze, délka veršů se na písmenko shoduje, vypisujeme písmena, která jsou v obou verzích. A je to.

 

Pětka – metaorgové (23:52 – 2:03)

Dostáváme čtyři zadání a trochu se děsíme délky textu. Cože 5 v jednom? Zase nějaká multišifra? Už třetí z pěti? Nepřehání to orgové?

Nakonec se z pětky vyklubala moc pěkná šifra, kterou si užíváme. Rozdělujeme práci a postupně řešíme podúlohy. Morseovka je hned, cesta po místech a heslo chvíli na to. Pak rozvinutí kódu (to vlastně ani netuším, jak bylo). Nejdéle odolávají opakující se věty, tedy především způsob, jak je zanést do tabulky. Honza, Vítek a Tom řeší, jak zjednodušit nekonečný počet iterací čtyřúhelníku. Zdá se, že to jde a vychází to na pěknou sportovní halu. Opravdu hezká šifra. Pro mě určitě jedna z nejlepších na Tmou X a jedna z těch, co si budu pamatovat i po nějaké době.

 

Šestka – film (2:45 – 3:02)

Vcházíme do tělocvičny. Na první shlédnutí vypisujeme názvy pěti barev. Počítáme počet naznačených posunů. Počítáme délku názvů barev. Hotovo. Honza se brání, že se tu tak hezky leží, ale musíme dál...

Rychlá průchozí šifra. Ale docela milá, film je zábavný a změna prostředí taky potěší. Ale vlastně mi trochu přišlo, že potenciál filmu nebyl dostatečně využit, že množství práce při přípravě neodpovídá výsledné šifře a zážitku z ní. Úchvatná filmová šifra na Malé noční hře 2 zůstala nedostižena.

 

 

Sedm – vypadávající písmenka (3:17 – 4:55)

Ke kostelu je to kousek, zadání zde je zajímavé. Pozorování: čtyři loga, jako by to nebylo orientované, tabulka 9x9. Nápad na sudoku naštěstí nerozvíjíme a věnujeme se tomu správnému pozorování, totiž že všechny kostičky v základní pozici na něčem stojí. Co když to budeme otáčet a přesypávat? Jdeme to zkoušet. První pokus je zkusit, co se stane, když to postupně jednou otočíme kolem osy. Řešíme alternativně po směru a proti směru hodin. Co nám zbyde uvnitř? Nesmysly. Argumentuji, že se mi nelíbí to zastavit po jednom kolečku – na to nic nenavádí. Majda mezi tím skrablí krásné Ostopovice. Všímáme si nyní vypadávajících písmenek a ony to jsou ty Ostopovice. Víme, co s tím, ale dlouho to neumíme řešit efektivně. Je to pracné a strašně náchylné na chybu, což je kolem čtvrté hodiny ranní kamenem úrazu. Nakonec já s Majdou poctivě přepisujeme a přepisujeme a kluci alternativně rozstříhali jedno zadání a posunují si... Vítek s Tomem jsou o poznání rychlejší. I tak to bylo přes hodinu a půl práce. A hodinu a čtvrt od správného nápadu. Další stanoviště most u Ostopovic.

 

Osm – kartička (5:32 – 5:38)

Jdu vyzvednout šifru. Všímám si, že na mapě není číslo šifry, ptám se, jestli jsem dostal všechno. Prý ano. Teprve s ostatními si všímám, že logo se objevilo na kartičce. Inu, tak ji rozbalíme. A ejhle. Naštěstí jsme na startu ostudně ignorovali tužku, takže nemáme problém s tím, že by to byl opakující se princip. Začíná trochu pršet.

Ještě bych pochválila zajímavé místo stanoviště.

 

Devět  - Zvířátka (5:58 – 6:52)

Nacházíme odrazkami označenou hráz rybníka a bereme zadání. Jdeme ho luštit dál. Skrytá zvířata bijí do očí, navíc se o nich i v šifře mluví. Dočítáme se, že to má ještě terénní rozměr. Majda jde na průzkum, my mezitím zvýrazňujeme skrývačky. Majda volá, že má začátek zvířátkové cesty, tak balíme a jdeme za ní. Sepisujeme živočichy. U vchodu do tunelu je několik týmů, asi se jim nechce dál. Někdo z tunelu vychází, což asi nebylo zcela košer. Honzu posíláme na průzkum tunelu, volá, že to pokračuje za ním. Inu jdeme všichni do díry. Hodně zajímavé místo. Na druhé straně už Honza má zvířátka sepsaná, tak usedáme a za chvíli je řešení hotové. LOM12? Kde to je? Chvilku trvalo, než jsme to v mapě našli.

Ještě k šifře. Možná mi přišlo, že ten postup byl v textu popsán až moc. Nebylo tam vlastně co luštit, což byla škoda.

 

Deset – mapa (7:33 – 8:10)

Přesun je náročný, nakonec kus řešíme přímým přechodem. Zadání je schématická mapa. Čtvercová, hrana 18 cm si říká o třetění, šestění či devítění. Prší už docela dost, sedíme pod dešníkem... (Honza klimbá stranou, já se přistihuji, že nevnímám a mám zavřené oči. Že bych taky usnula? Ale kluci mezitím příliš nepokročili.) Zjištuji, že části mapy odpovídají a části ne. Nejspíš jsou správně jen rohové části o velikosti 6x6 cm. Majda stříhá druhé zadání. A ejhle, křížek v červeném kolečku. Jde se. Fuj do kopce. Leje jak z konve.

 

Jedenáct – kameny (8:44 – 9:23)

Kousek před šifrou nacházíme parádní přístřešek, trochu nízký, ale suchý (ani v něm není ta kukuřice a chleba, jako v tom obsazeném jiným týmem, co jsme míjeli před půl kilometrem). Tom ho obsazuje a já jdu s Vítkem pro zadání. (Já s Honzou tvoříme opožděný voj a rovnou zalézáme do nory a Honza si opět dává šlofíčka). Zalézáme před deštěm do sucha. Pořád se někdo mlátí do hlavy. Hned máme vyplněno, ale tajenka v šedivých polích nic neznamená. Honza spí. Netušíme, proč je to na kamenech (zkoušíme nějak aplikovat stupnici tvrdosti, ale nejde to. Co by proboha mohly symbolizovat kameny?). Objevujeme, že i přechody mezi slovy jsou docela pěkné, ale smyslu moc nedávají. Honza se probouzí a řeší stylem kouknu a vidím. Fuj, musíme dál do deště. Z přesunu k potoku je opět přímý přechod z kopce dolů.

Šifra byla hezká, jen opravdu nerozumíme, proč tam byly ty kameny.

 

Dvanáct – ředkvičky (9:51 – 10:02)

U lávky bereme zadání. Dle popisu by to měla být dávačka. Ale ostrá verze by byla opět vražedná. Nacházíme suché místo u vjezdu do garáže u jedné z nedalekých chat. Řešení je otázkou chvilky. Vychází nám Blízká kaple, Sv. Peregrín. Tak jdeme, je to zase do kopce. Počasí vážně na prd.

 

Svatý Peregrín (cca 10:30 – 12:00)

Naše konečná. Letos ne na šifře, kterou bysme nedali, ale na nenalezení stanoviště. Pořád nechápeme, proč jsme kapli nenašli. Nejprve jsme šli cestou, které vede přes kótu. Na velké louce s výhledem na chaty v Želešicích zjišťujeme, že Honza si špatně pamatoval vyluštění předchozí šifry a myslel, že to bude v rohu této louky. Vracíme se do míst, kde podle nás a podle mapy je kaple. Nic. Pročesáváme terén, vyměřujeme azimuty ze dvou identifikovatelných míst. Nic. Do toho ověřujeme řešení. Podle nás to je jednoznačně Peregrín. Všímáme si, že ve výrocích není nic o tom, že ten objekt je skutečně i v terénu. Organizátoři jsou v podstatě svině. Co když je kaple fiktivní? Snažíme se hledat loučku od místa, kde podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí má být kaple. Nic. Ach jo. Mokro. Jsme durch od procházení mokrým křovím. Zima. Krize. S Majdou a Tomem jdeme do hospody v Želešicích, Honza s Vítkem ještě jednou zkouší hledat. Marně.

Pořád nechápeme, kde je chyba. Buď nás postihla nějaká hromadná kaploslepota, nebo mapa je špatně - minimálně, když se někdo pokouší najít kapli od východu. No, co se dá dělat.

V hospodě v Želešicích luští třináctku Černý racek. Uklidňujeme je, že nemusí svůj jehlan schovávat, že nemáme zadání. Dáváme si čaj, grog a smažák. Přicházejí i kluci, nenašli. Vzdáváme.

 

Závěr

No, TMOU nebyla špatná. Se svým výkonem jsme (až na neslavný konec) docela spokojeni. Počasí bylo na nic, ale to je nezávislá proměnná.

Převažující pocit je, že orgové se snažili oproti loňsku navýšit obtížnost hry (to je asi dobře), bohužel to řešili především zavedení časově náročných prvků do hry. Řada šifer nebyla o nápadu, ale o rachotě – vím, co s tím, ale i tak mi to bude trvat zatraceně dlouho (především trojka, sedmička, původní varianta 12, ale i čtyřka a pětka). To není ideální směr, jak udělat šifrovačku těžkou. (A to neříkáme jen proto, že efektivita řešení a souhra v týmu není naší silnou stránkou, takže na takových šifrách tratíme. To je náš problém. Myslím si, že to musí být trochu opruz i pro ty, co jsou v tom dobří.) K tomu obtížnost nezávisle na tom zvýšilo počasí.

Pokud jde o nás, uvítáme, pokud TMOU alespoň zase deset let nebude OPEN. Tu masovost moc nemusíme, nutně pak vede k tomu, že začátek hry musí být sice jednoduchý (aby nezničil méně zkušené týmy), ale zároveň časově náročný (aby rozvrstvil startovní pole). A to právě vede k šifrám pracným na řešení.

Za opravdu pěkné šifry považuji alternativní trojku, pětku (a kdyby to nebyla už třetí multišifra z prvních pěti, byla by o to hezčí) a desítku. Mně se líbila ještě jedenáctka, až na ty zavádějící kameny.

 

Ale samozřejmě určitě chceme poděkovat za hru všem orgům. Rádi jsme hráli, hru jsme si užili a za rok rádi pojedeme zase. Vlastně i oceňuji pokus udělat hru tak velkou, i když doufám, že se jen tak opakovat nebude. Možná trochu více kritiky než obvykle je i reakcí na přílišnou velkohubost štábu Tmou. Ale to patří k její image, já osobně preferuji trochu jinou, ale lidi jsou různí, a tak je dobré, že jsou různé i hry.